Ucelený aktuální přehled a podrobné informace o vykonávané poradenské a expertní činnosti, o řešených výzkumných projektech a o dalších dílčích aktivitách řešitelských kolektivů Výzkumné stanice Opočno i ostatních útvarů Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Strnady lze chronologicky vyhledat ve výročních zprávách výzkumného ústavu.
V rámci aktivity jsou pro vlastníky lesa na VS Opočno vykonávány následující činnosti:
- Zajišťování zkoušek kvality sadebního materiálu lesních dřevin v akreditované Zkušební laboratoři č. 1175.2 Školkařská kontrola podle požadavků směrnice Rady 1999/105/ES, zákona č. 149/2003 Sb., vyhlášky č. 29/2004 Sb. a ČSN 48 2115.
- Ověřování biologické nezávadnosti nových typů obalů ve školkařských provozovnách, terénní hodnocení vlivu pěstebního obalu na kvalitu krytokořenného sadebního materiálu, destrukční analýzy vzorků v akreditované laboratoři, vyhodnocení a prezentace výsledků, zveřejnění aktuálních informací v Katalogu obalů.
- Expertní, poradenský a informační servis podle rozsahu a typu požadavků na poskytnutí služeb včetně komunikace s žadatelem, zpracování zadané problematiky s využitím průběžně doplňované databáze vědeckých a odborných informací z domácích i zahraničních zdrojů, zpracování výsledků a předání objednateli služby.
- Zajištění a průběžná aktualizace databáze informačních zdrojů domácích i zahraničních poznatků v problematice obnovy, výchovy lesa a zalesňování. Příprava vyžádaných seminářů nebo školení, příprava přednášek, vlastní přednášky, příprava textů do sborníku, předtisková příprava a tisk sborníku či průvodce. Součástí činnosti je také publikování nových poznatků z expertní činnosti vč. aktuálních informací z lesního školkařství, obnovy, výchovy lesa a zalesňování.
- Zajišťování funkčnosti demonstračních objektů pro obnovu a výchovu lesa. Demonstrační objekt (DO) pro obnovu a výchovu lesa je dlouhodobě sledovaný objekt, který je zdrojem exaktních informací o vlivu pěstebních opatření v interakci se změnami růstových podmínek. V systému demonstračních objektů jsou variantně v sériích ověřovány a na požádání prezentovány pěstební postupy doporučované vlastníkům lesa a dalším subjektům hospodařícím v lese. Do souboru demonstračních objektů patří také objekty založené podle metodiky mezinárodní instituce IUFRO, kde je ČR zastoupena. Součástí péče o DO je také průběžné zjišťování experimentálních dat z dlouhodobě sledovaných objektů jako zdroje exaktních informací z dlouhodobého vývoje lesních ekosystémů.
S žádostmi o poradenství v oborech ochrana lesa, lesnická fytopatologie nebo ekologie lesa (včetně výživy a hnojení lesních dřevin) se vlastníci lesa a správci lesních majetků mohou i nadále obracet na specializované odborné útvary a na Lesní ochrannou službu ve Strnadech.
Jako státem podporovaná (financovaná a zajišťovaná) službová činnost pro vlastníky lesa (ve smyslu § 46, odst. 1 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů) byla pro období od 25. října 2013 do 16. prosince 2013 obnovena tradiční poradenská služba na úseku lesního školkařství a zakládání lesních porostů. Činnost je zajišťována na VS Opočno v rámci veřejné zakázky č. 938-2013-16212 s názvem "Expertní a poradenská činnost v oboru lesního semenářství a školkařství, obnovy lesa a zalesňování, včetně uplatění biotechnologií", na které se podílejí i specialisté z útvaru reprodukčních zdrojů (VS Kunovice) a z útvaru biologie a šlechtění lesních dřevin. S žádostmi o poradenství v oborech ochrana lesa, lesnická fytopatologie nebo ekologie lesa se vlastníci lesa a správci lesních majetků mohou i nadále obracet na specializované odborné útvary a na Lesní ochrannou službu ve Strnadech. (Podrobnosti o dalších službách pro vlastníky a správce lesů.)
- V rámci činnosti jsou zajišťovány podklady k plnění požadavků mezinárodních institucí a závazků České republiky, vyplývající z mezinárodních smluv (FAO, Ministerské konference, Kjótský protokol), na zjišťování množství akumulovaného uhlíku v nadzemní i podzemní biomase lesních ekosystémů v ČR ve vazbě na způsob managementu. Za účelem plnění výše uvedených požadavků je zajišťována aktualizace databází o opadu a jeho akumulaci a dekompozici v lesních půdách na 19ti lokalitách 1. až 8. LVS pod porosty hlavních hospodářských dřevin (SM, BK, BO, MD, DB) a v náhradních porostech BR a SMP. Průběžně jsou aktualizována a vyhodnocována data ze sledování opadu v porostech hlavních hospodářských dřevin (SM, BK, BO, MD, DB) a akumulace biomasy v lesních půdách. Dále jsou odvozovány a zpřesňovány expanzní koeficienty pro výpočet biomasy v lesích ČR na základě dat Národní inventarizace lesů (NIL 2000-2004; viz Nařízení vlády České republiky č. 193/2000 ze dne 7. června 2000) a databáze LHP. S využitím výsledků půdních rozborů a dat z Národní inventarizace lesů je také stanovováno množství biomasy a uhlíku v lesních půdách.
- Zajišťování zkoušek kvality semenného materiálu lesních dřevin v národně a mezinárodně akreditované laboratoři podle požadavků Směrnice Rady 1999/105/ES ze dne 22. prosince 1999 o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin a další navazující legislativy, a to pro vlastníky lesa, nájemce, popř. podnájemce lesa (tzv. "držitelé lesa") vč. státních organizací lesního hospodářství, ale také pro orgány státní správy lesů a jejich partnery ze zemí EU.
- Sběr, zpracování, vedení a archivování údajů o kvalitě semenného materiálu lesních dřevin podle požadavků Směrnice Rady 1999/105/ES a navazující legislativy.
- Poskytování komplexního expertního, poradenského a informačního servisu pro držitele lesa v oboru lesního semenářství. Služba je zaměřena na sběr, skladování, předosevní přípravu a kontrolu kvality semenného materiálu lesních dřevin.
- Monitorování výskytu významných škodlivých činitelů negativně ovlivňujících kvalitu semenného materiálu lesních dřevin při obnově lesa a zalesňování.
- Propagace poznatků z problematiky lesního semenářství.
- Provádění rozborů morfologické a fyziologické kvality sadebního materiálu lesních dřevin v terénu (v lesních školkách a na zalesňovaných plochách) a ve specializované akreditované Zkušební laboratoři č. 1175.2 Školkařská kontrola při VÚLHM, v. v. i. - VS Opočno. Služba je určena pro širokou odbornou veřejnost, jenž se podílí na uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu a na jeho kontrole, tj. využívají ji vlastníci, nájemci a správci lesů, držitelé licencí ministerstva zemědělství k uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu, orgány státní správy lesů a ochrany přírody, úřady obcí s rozšířenou působností, celní orgány atd.
- Ověřování biologické nezávadnosti nových typů pěstebních obalů (zejména sadbovačů) pro krytokořenný sadební materiál lesních dřevin používaný držiteli lesa pro umělou obnovu lesa a zalesňování; jako součást plnění bude zveřejňována na webových stránkách zhotovitele a průběžně aktualizována elektronická verze "Katalogu biologicky ověřených obalů pro pěstování krytokořenného sadebního materiálu lesních dřevin", tj. pěstebních obalů, které nezpůsobují deformace kořenů a tím i následně neúspěšnou obnovu lesa.
- Expertizní činnost a informační servis pro držitele lesa a držitele licencí pro uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu v problematice posuzování kvality sadebního materiálu lesních dřevin (standardů), optimalizace způsobů pěstování semenáčků a sazenic lesnicky významných druhů dřevin, udržování optimálního růstového prostředí ve školce, dodržování pravidel a zásad manipulace se sadebním materiálem během pěstování ve školce, vyzvedávání, dopravě a při výsadbě na holiny, atd.
- Expertizní a poradenský servis pro držitele lesa (správci, vlastníci, nájemci, příp. podnájemci lesa a další) v problematice umělé obnovy lesa a zalesňování vč. posuzování a odhalování příčin neúspěšné obnovy lesa.
- Správa databází parametrů kvality (obvyklé obchodní jakosti) sadebního materiálu lesních dřevin pro účely standardizace a certifikace. (Podrobněji).
- Poskytování odborných informací vlastníkům lesa, nájemcům, popř. podnájemcům lesa (dále jen "držitel lesa"), objednateli, ostatním orgánům státní správy lesů a partnerům v EU v oboru obnovy a výchovy lesa, s využitím průběžně doplňované databáze informací a poznatků z domácích i zahraničních zdrojů, a to jednak formou konkrétních doporučení (prezenčně nebo korespondenčně a jednak přípravou a zajišťováním seminářů a školení pro držitele lesa a další subjekty k aktuálním problémům obnovy a výchovy lesa, včetně vydávání odborných sborníků a průvodců.
- Zajišťování demonstračních objektů1) pro obnovu a výchovu lesa (celkem 117 objektů), sběr dat z demonstračních objektů, zpracovávání dat a jejich archivace v elektronických databázích, včetně aktualizace obslužného softwaru.
- Zajišťování sítě demonstračních objektů (celkem 13 objektů) pro obnovu a výchovu lesa zaměřených na plnění všech funkcí lesa s ohledem na předpokládané klimatické změny a její využití pro expertní a poradenskou činnost a pro účely plnění úkolů vyplývajících z členství ČR v mezinárodních institucích (IUFRO - International Union of Forest Research Organizations, EFI - European Forest Institute).
- Útvarem biologie a šlechtění lesních dřevin (koordinátorka J. Malá) - uplatnění biotechnologií.
- VS Kunovice (koordinátorka L. Čížková) - speciální výsadby rychle rostoucích dřevin, udržování a využití klonových archivů.
Poznámka pod čarou 1): Demonstrační objekt pro obnovu a výchovu lesa je dlouhodobě sledovaný objekt, který je zdrojem exaktních informací o vlivu pěstebních opatření v interakci se změnami růstových podmínek. V systému demonstračních objektů jsou variantně v sériích ověřovány a na požádání prezentovány pěstební postupy doporučované držitelům lesa a dalším subjektům hospodařícím v lese. Do souboru demonstračních objektů patří také objekty založené podle metodiky mezinárodní instituce IUFRO, kde je ČR zastoupena.
- V rámci činnosti jsou zajišťovány podklady k plnění požadavků mezinárodních institucí na zjišťování množství akumulovaného uhlíku v nadzemní i podzemní biomase lesních ekosystémů v České republice (FAO, Ministerské konference, Kjótský protokol) ve vazbě na způsob managementu. Za účelem plnění výše uvedených požadavků je zajišťována aktualizace databází o opadu a jeho akumulaci a dekompozici v lesních půdách na 19ti lokalitách 1. až 8. LVS pod porosty hlavních hospodářských dřevin (SM, BK, BO, MD, DB) a v náhradních porostech BR a SMP. Průběžně jsou aktualizována a vyhodnocována data ze sledování opadu v porostech hlavních hospodářských dřevin (SM, BK, BO, MD, DB) a akumulace biomasy v lesních půdách. Dále jsou odvozovány a zpřesňovány expanzní koeficienty pro výpočet biomasy v lesích ČR na základě dat Inventarizace lesů (IL 2000-2004) a databáze LHP. S využitím výsledků půdních rozborů a dat z Inventarizace lesů je také stanovováno množství biomasy a uhlíku v lesních půdách.
- Provádění rozborů morfologické a fyziologické kvality sadebního materiálu lesních dřevin v terénu (v lesních školkách a na zalesňovaných plochách) a ve specializované akreditované Zkušební laboratoři č. 1175.2 Školkařská kontrola při VÚLHM, v. v. i. - VS Opočno. Služba je určena pro širokou odbornou veřejnost, jenž se podílí na uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu a na jeho kontrole, tj. využívají ji vlastníci, nájemci a správci lesů, držitelé licencí ministerstva zemědělství k uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu, orgány státní správy lesů a ochrany přírody, úřady obcí s rozšířenou působností, celní orgány atd.
- Expertizní a poradenský servis v problematice kvality sadebního materiálu lesních dřevin (standardů), vhodných způsobů pěstování semenáčků a sazenic lesnicky významných druhů dřevin, udržování optimálního růstového prostředí ve školce, zásady manipulace se sadebním materiálem během pěstování ve školce, vyzvedávání, dopravě a při výsadbě na holiny, používání biologicky vhodných typů obalené sadby atd.
- Expertizní a poradenský servis pro držitele lesa (správci, vlastníci, nájemci, příp. podnájemci lesa a další) v problematice umělé obnovy lesa a zalesňování vč. odhalování příčin neúspěšné obnovy (snižování ztrát po zalesňování).
- Zajišťování informačního servisu z databázového systému VÚLHM, v. v. i. - VS Opočno včetně poskytování odborných informací širokému okruhu žadatelů o expertizy a poradenství.
- Poskytování odborných informací držitelům (vlastníků a nájemcům) lesa k aktuálním problémům v oboru obnovy a výchovy lesa s využitím průběžně doplňované databáze informací a poznatků z domácích a zahraničních zdrojů.
- Podpora zachování existence sítě ověřovacích ploch a demonstračních objektů pro obnovu a výchovu lesa (celkem 156 objektů). Zajištění sběru, zpracování a archivace dendrometrických dat ze sítě pokusných ploch a objektů v ČR. Aktualizace a zdokonalování software pro evidenci a zpracování dat z pokusných objektů pro obnovu a výchovu lesa.
- Plnění úkolů na úseku obnovy a výchovy lesních porostů, vyplývajících z členství ČR v mezinárodních institucích (IUFRO, EFI).
- Zajištění podkladů k plnění požadavků mezinárodních institucí (FAO, Kjótský protokol, ministerské konference) na zjišťování množství akumulovaného uhlíku v nadzemní i podzemní biomase lesních ekosystémů v ČR ve vazbě na způsob managementu.
- Aktualizace databází o opadu a jeho akumulaci a dekompozici v lesních půdách na 19ti lokalitách (1. až 8. LVS) pod porosty hlavních hospodářských dřevin (SM, BK, BO, MD, DB) a v náhradních porostech BR a SMP. Průběžné aktualizace a vyhodnocování dat o opadu a akumulaci biomasy v lesních půdách.
- Odvození expanzních koeficientů pro výpočet biomasy v lesích ČR na základě dat Národních inventarizací lesů (NIL 2000-2004) a databází LHP. Stanovení množství biomasy a uhlíku v lesních půdách s využitím výsledků půdních rozborů a dat z Inventarizací lesů
S využitím poznatků získaných v minulých letech jsou upřesňovány metody hodnocení morfologické a fyziologické kvality sadebního materiálu lesních dřevin. Pozornost je zaměřena zvláště na získání dostatečného souboru dat u nově zaváděných metod měření vodního potenciálu kořenů tlakovou bombou a měření elektrické vodivosti výluhů z kořenů. V rámci měření růstových parametrů sadebního materiálu je doplňována databáze růstových hodnot tak, aby byly co nejobjektivnější a využitelné pro doplnění standardů kvality. Tyto poznatky byly využity pro zpracování Komentáře k normě ČSN 48 2115
Sadební materiál lesních dřevin (vydal CSNI v roce 2002) a navrhovaného "národního standardu" kvality sadebního materiálu a pro slaďování našich normativů s předpisy OECD a EU.
V rámci této činnosti se spolupracuje s MZe ČR při metodické přípravě a praktické realizaci kontrol dodržování licenčních podmínek u pěstitelů sadebního materiálu, zajišťují se odběry a hodnocení kontrolních vzorků sadebního materiálu a fotodokumentace. V rámci specializované laboratoře pro hodnocení morfologické a fyziologické kvality sadebního materiálu byl připraven systém kontroly pro akreditaci včetně vypracování příručky jakosti, laboratoř byla doplněna potřebným technickým vybavením a byla provedena potřebná organizační opatření. Akreditační řízení bylo dokončeno 12. 10. 2000.
Pro řešení současných problémů v oboru pěstování lesa poskytuje cenné informace široká experimentální základna. Kvalitní vyhodnocení a interpretace výsledků je podmíněna dlouhodobým sledováním jednotlivých experimentů, v některých případech i po desítky let. Experimenty jsou zaměřeny na řešení problematiky pěstování lesa (zejména obnovy a výchovy) a souvisejících oborů.
VS Opočno jako útvar pěstování lesa VÚLHM spravuje v současné době síť dlouhodobě sledovaných výzkumných ploch založených v porostech smrku, borovice, buku, dubu, břízy, smrku pichlavého a dalších dřevin včetně jejich směsí.
Výkonem pověření 6301 je možno udržet nejcennější experimentální objekty po skončení jednotlivých výzkumných projektů s možností jejich využití pro řešení projektů nových a také pro poradenskou, expertní a pedagogickou činnost jako zdroje cenných exaktních informací o vlivu pěstebních opatření v podmínkách změn růstového prostředí.
V rámci pověření jsou pro Ministerstvo zemědělství ČR vykonávány následující činnosti:
- Průběžně jsou doplňovány databáze vědeckotechnických informací v oboru obnovy a výchovy lesa.
- S ohledem na trvalost a nepřetržitost sledování je zajišťována údržba 59 pokusných řad (219 ploch) v oboru porostní výchovy a 78 výzkumných objektů v oboru obnovy lesa. V porostech experimentálních sérií je zastoupeno široké spektrum dřevin, především smrk, borovice, buk, dub, břízy a smrk pichlavý.
- Databáze dlouhodobě sledovaných výzkumných ploch jsou průběžně doplňovány a aktualizovány (59 výzkumných řad s porostní výchovou a 78 výzkumných ploch s obnovou porostů).
- Systémově řízená tvorba a následná obslužnost všech databází je důležitá pro jejich trvalé uchovávání (nutná budoucí kompatibilita s novými softwarovými produkty). Vytvářený rozsáhlý soubor dat, získaných na dlouhodobých (desítky let sledovaných) experimentech v oboru pěstování lesa, slouží nejen pro řešení výzkumných úkolů, ale také pro poradenskou, expertní a kontrolní činnost v oboru pěstování lesa.
V rámci této služby je zajišťován poradenský servis v problematice kvality sadebního materiálu (standardů), vhodných způsobů pěstování semenáčků a sazenic, udržování optimálního růstového prostředí, používání biologicky vhodných typů obalené sadby, optimalizace postupů zalesňování (snižování ztrát) a odhalování příčin neúspěšné obnovy.
Jako služba pro vlastníky lesa je prováděno hodnocení kvality sadebního materiálu, a to především ve fázi vyzvedávání sadebního materiálu ve školce a manipulace s ním až do fáze výsadby na holiny.
Lesnické subjekty se na naši laboratoř obracejí především ve sporných případech při podezření na sníženou fyziologickou kvalitu sadebního materiálu s cílem zabránit ztrátám při zalesňování.
K závažnějším sporným případům vyjíždějí pro kontrolní vzorky pracovníci VS Opočno.
Z výsledků hodnocení jsou zpracovávány protokoly o zkoušce, které jsou předávány objednavateli služby. Zkušenosti získané při posuzování sadebního materiálu byly využity při přípravě doplňujícího Komentáře k ČSN 48 2115, který vydal Český normalizační institut v červenci roku 2002 (již v dubnu 2002 ČNI vydal tzv. "Změnu 1 ČSN 48 2115 Sadební materiál lesních dřevin"). Významnou součástí činnosti je i posuzování nově zaváděných typů obalů pro pěstování krytokořenného sadebního materiálu včetně přípravy katalogu doporučených typů obalů.
V rámci testování kvality reprodukčního materiálu jsou pro vlastníky lesa obdobně jako v předchozím roce prováděny kontrolní výsevy bukvic na venkovních záhonech v objektu VS Opočno z dlouhodobého skladování v Semenářském závodě Týniště nad Orlicí.
Stejně jako v předchozím roce se potvrdila velmi nízká kvalita bukvic z úrody roku 1995. Z výsledků je opět zřejmé, že bukvice z úrod 1998
a 1999 mají po skladování velmi dobrou kvalitu. Nízká kvalita mražených bukvic z úrody roku 1995 tedy nebyla zaviněna technologií skladování a je ji možné dále bezproblémově využívat. Potvrzují to i poznatky o kvalitě bukvic dlouhodobě skladovaných v Polsku (Kostrzice).
Na základě databází odborných informací je vlastníkům lesa na jejich požádání poskytován informační servis formou osobních konzultací, telefonem, faxem, e-mailem, nebo krátkými písemnými zprávami a rešeršemi. V současné době základní databáze obsahuje
přes 5 tisíc záznamů, týkajících se problematiky školkařství a zalesňování nebo příbuzných oborů, a je průběžně doplňována nejnovějšími zahraničními a tuzemskými poznatky.
Další formou expertní činnosti jsou referáty přednesené na konferencích a seminářích s lesnickou tématikou. Na seminářích a v odborném tisku jsou rovněž prezentovány informace o poskytovaných službách v rámci tohoto pověření včetně nejvýznamnějších poznatků.
Tato služba je zaměřena zejména na vlastníky lesa a další subjekty hospodařící v lesních porostech, kterým jsou různými formami poskytovány informace, potřebné k řádnému hospodaření s ohledem na funkčnost lesních porostů a jejich stabilitu. Především se jedná o jemnější způsoby pěstování, tj. o podrostní hospodářství, a o další přírodě blízké formy hospodářství a rovněž o konkrétní výchovné programy specifikované pro jednotlivé regiony s ohledem na stav porostů a úroveň antropogenní zátěže.
V rámci služby jsou vykonávány následující činnosti:
- Podle požadavků majitelů lesa a dalších zájemců jsou poskytovány odborné informace ke konkrétním problémům v oboru obnovy a výchovy lesních porostů v ústní nebo písemné formě na základě průběžně doplňované databáze informací a poznatků z domácích i zahraničních zdrojů.
- Jsou připravovány a prováděny praktické ukázky pro vlastníky lesa s využíváním souboru
dlouhodobých (trvalých) zkusných ploch pro demonstraci konkrétních postupů obnovy a výchovy zaměřených na plnění produkčních i mimoprodukčních funkcí lesa.
- Jsou připravovány a prováděny semináře a školení pro vlastníky lesů a další subjekty k nejdůležitějším problémům obnovy a výchovy lesa v antropogenně ovlivněných růstových poměrech včetně editace sborníků.
- Je zajišťováno publikování prací propagujících nejnovější poznatky v obnově a výchově lesa, a to v periodikách a sbornících dostupných pro majitele lesů.
Podrobněji o službách, které v 90. letech minulého století pro vlastníky a správce lesa Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti Jíloviště-Strnady zajišťoval, pojednává např. příspěvek Ing. Petra Zahradníka, CSc., publikovaný v Lesnické práci č. 4/1999.
* * *
Poslední aktualizace (nebo revize) stránky: 15. října 2024
|