Problematika použití krytokořenného sadebního materiálu lesních dřevin z intenzivních školkařských technologií v podmínkách ČR Autoři: Antonín Jurásek, Jarmila Martincová, Jarmila Nárovcová
Úvod Pěstování krytokořenného sadebního materiálu (dále KSM) má v našem lesním hospodářství dlouhodobou tradici. Ve výzkumu i v provozních podmínkách byla proto již od r. 1958 ověřována celá řada typů obalů a technologických postupů pěstování obalených sazenic. Některé méně vhodné obaly vymizely, s některými typy obalů jsou již dlouhodobé pozitivní zkušenosti a staly se součástí zalesňování u nás. Hlavní podíl produkce obaleného sadebního materiálu se v minulosti soustřeďoval na obaly středního objemu pohybujícího se od 0,5 do 1,0 litrů, to znamená silný sadební materiál, který odpovídá extrémnějším podmínkám prostředí. První detailně ověřované obaly, které se úspěšně používají do současnosti, byly rašelinocelulózové kelímky Jiffy pots. Jejich dovoz k nám byl uskutečněn již v roce 1961 a vzhledem k dobrým výsledkům s jejich použitím (LOKVENC 1990) se těchto obalů v letech 1985 - 1990 dováželo ročně více než 10 milionů kusů (VAŘEJKA 1990).
Obecné zásady pro pěstování kvalitního krytokořenného sadebního materiálu Pěstební obaly je možno rozdělit na dva základní typy podle možnosti prorůstání kořenů:
První základní zásadou platnou pro všechny typy obalů je volba odpovídající velikosti obalu vzhledem ke konečné velikosti vypěstovaného sadebního materiálu a k charakteru kořenových systémů jednotlivých druhů dřevin. Další důležitou charakteristikou je délka doby pěstování sadebního materiálu v obalech. Optimální je krátkodobé pěstování v obalech umožňujících prorůstání kořenů, po dobu několika měsíců až maximálně jednoho roku. V pevných obalech neumožňujících prorůstání kořenů stěnami se optimální doba pěstování podle velikosti obalu, druhu dřeviny a pěstební technologie pohybuje od několika měsíců po 1 rok, výjimečně ve velkoobjemových obalech lze tolerovat až dvouletý růst v obalu. Nadměrně dlouhé pěstování v obalech může vést ke vzniku deformací kořenů a k dalším nepříznivým jevům i u obalů označených jako vhodné pro pěstování sadebního materiálu lesních dřevin. V obalech jsou pěstovány krytokořenné semenáčky z výsevu semen přímo do obalů, nebo jsou do obalů osazovány semenáčky, případně i sazenice (předtím mohou být pěstovány jako prostokořenné nebo krytokořenné). Před osázením semenáčků a sazenic do obalů je nutné zkrátit kořeny (včetně kosterních) tak, aby odpovídaly velikosti obalu a zabránili jsme tak jejich ohýbání. Pozn.: Při použití technologie pevných obalů (sadbovačů) s menším objemem buněk (KSM "malého a středního typu") se nejčastěji pěstují jednoleté semenáčky. Pokud tyto obaly vyhovují i pro pěstování sazenic, doporučuje se pro osazování použít krytokořenné semenáčky (plugy), při použití prostokořenných semenáčků vzniká riziko deformací kořenů. Základní požadavky na rozpadavé obaly (umožňující prorůstání kořenů stěnami a dnem):
Základní požadavky na pevné obaly (neumožňující prorůstání kořenů stěnami a dnem):
a) vertikální žebra nebo rýhy na vnitřní straně stěn usměrňující růst kořenů směrem dolů (tato žebra musí probíhat po celé délce obalu), b) chybějící dno nebo plynulý přechod (zužování) mezi stěnami a otvorem ve dně zabraňující vzniku spirálních deformací u dna obalů (pokud není tento přechod plynulý, pak i malé okraje dna mohou působit závažné deformace), K vlastním technologiím pěstování KSM je k dispozici řada odborných informací, např. problematikou se podrobně zabýval mezinárodní seminář "Pěstování a užití krytokořenného sadebního materiálu", jehož hlavním pořadatelem byla LDF MZLU Brno (Pěstování ... 1999). Lesní školkaři mají k dispozici i nabídky zahraničních a tuzemských firem zabývajících se projektováním a realizací kompletních intenzivních technologií pěstování KSM, v kterých jsou biologické požadavky na kvalitu produkce již respektovány. Výhody a nevýhody použití krytokořenného sadebního materiálu Při úvahách o možnostech použití KSM pro zalesňování je účelné si připomenout výhody a možné problémy souvisejícími s těmito technologiemi.K hlavním výhodám použití KSM patří:
Naproti tomu k nevýhodám použití KSM patří:
Při pěstování KSM je nezbytné:
Systém opatření ke zvýšení kvality krytokořenného sadebního materiálu Jak je zřejmé z výše uvedených základních informací, je pro pěstování standardního KSM rozhodující mimo profesního zvládnutí technologie i správná volba biologicky vhodného pěstebního obalu. Zavedení vhodných a biologicky ověřených typů obalů nebylo možné uskutečnit jednorázově. Proto jsme se z pověření MZe ČR a ve spolupráci s LDF MZLU v Brně touto problematikou zabývali v následujících postupových krocích:1. Rozpracování problematiky obalené sadby v ČSN 48 2115 "Sadební materiál lesních dřevin" (vydána v roce 1998), upřesnění (Změna 1 ČSN 482115) a komentář byly vydány v roce 2002. 2. Rozdělení obalů používaných v současnosti v našich lesních školkách do tří kategorií (vhodné, dočasně tolerované a nevhodné). Provedeno v roce 2000. 3. Příprava a postupné vydávání katalogu biologicky ověřených a vhodných typů pěstebních obalů (testování od roku 2000). Současné problémy pěstování a užití KSM z intenzivních technologií a strategie jeho dalšího použití Pěstování KSM má v podmínkách ČR již dlouhodobou tradici, využití těchto metod nebylo ale doposud adekvátní jejich možnostem. Důvodem byla relativně nízká cena lidské práce, dostatek levné produkční plochy školek pro extenzivní pěstování prostokořenného sadebního materiálu a již výše uvedené nedostatky v kvalitě sadebního materiálu, které se nejvýrazněji projevují právě u KSM.Tato situace se ale radikálně mění vzhledem k následujícím faktům:
Při zavádění komplexní technologie KSM je nutné počítat s relativně vysokými vstupními náklady na vybavení. Efektivnost takto vložených prostředků je ale třeba zvažovat v dlouhodobějším výhledu a v souvislosti s výše uvedenými trendy vývoje lesního školkařství, které svědčí o perspektivnosti těchto metod. Významné je i objektivní posouzení ekonomických aspektů KSM. Cena obalených semenáčků a sazenic lesních dřevin je v současné době vyšší než u prostokořenné sadby, vyšší jsou i náklady na přepravu ze školky na místo výsadby. Vyšší vstupní cena KSM je ale vykompenzována nižšími náklady v následné pěstební péči o výsadby, kde je dříve dosaženo stadia zajištěné kultury. Jak je již výše uvedeno, kvalitní výsadby standardního KSM mají vyšší ujímavost (tzn. sníží se náklady na vylepšování kultur), výsadby KSM rychleji odrůstají z vlivu buřeně (nižší náklady na ožínání a další pěstební péči). Ekonomickou efektivnost použití KSM je tedy třeba posuzovat až ve fázi zajištěné kultury, kdy se nám do vyšších vstupních nákladů promítne i úspora nákladů za pěstební péči. Tato hodnocení prokazují ekonomickou efektivnost použití krytokořenného sadebního materiálu. Tento fakt je zajímavý především pro vlastníky lesa a měl by pro ně být i signálem, že vyšší nákupní cena KSM v porovnání s prostokořenným sadebním materiálem nemusí znamenat vyšší náklady na obnovu lesa, ale naopak může být i ekonomicky výhodná. Výzkumné ověřování použitelnosti výpěstků z intenzivních technologií Vzhledem k předpokládanému významu používání sadebního materiálu lesních dřevin vypěstovaných intenzivními školkařskými technologiemi je v rámci našeho pěstebního výzkumu řešena i tato problematika. Cílem je zjistit růstové reakce výpěstků z intenzivních školkařských technologií v porovnání s klasicky pěstovaným sadebním materiálem, se snahou vymezit stanoviště, pro která je jejich použití optimální. Pro tento účel využíváme i hodnocení výsadeb různých dřevin, které máme k dispozici v rámci testování pěstebních obalů pro katalog.
Závěr Použití krytokořenného sadebního materiálu má v podmínkách ČR dlouhodobou tradici. V minulosti jsme se nevyhnuli při pěstování a užití KSM řadě chyb, jejichž důsledky se projevují v kvalitě některých založených lesních porostů a které způsobily určitou nedůvěru k těmto technologiím na straně vlastníků lesa. V podmínkách našeho lesního hospodářství bude mít i nadále rozhodující postavení klasicky pěstovaný prostokořenný sadební materiál. V souladu se světovým trendem lze ale počítat s postupným nárůstem používání kvalitního KSM, a to zejména z intenzivních školkařských technologií. Systémová řešení kvality KSM pro podmínky ČR, která již pověřené organizace výzkumu po řadu let připravují a realizují ve spolupráci se Sdružením lesních školkařů ČR i s vlastníky lesa (zejména LČR, s. p.) by měla zaručit vysokou morfologickou a fyziologickou kvalitu KSM, který je v našich školkách pěstován. Právě kvalita sadebního materiálu a výhody jeho použití (včetně ekonomických) by měly vlastníky lesa přesvědčit o výhodnosti jeho použití na řadě zalesňovaných stanovišť. Literatura ČSN 48 2115 Sadební materiál lesních dřevin. Praha, Český normalizační institut 1998. 17 s.ČSN 48 2115 Změna 1 Sadební materiál lesních dřevin. Praha, Český normalizační institut 2002. 15 s. DUŠEK, V. - MARTINCOVÁ, J.:Možnosti pěstování semenáčků smrku pro automatické školkování v pevných obalech. Zprávy lesnického výzkumu, 28, 1983, č. 3, s. 6 - 11. DUŠEK, V. - MARTINCOVÁ, J. - JURÁSEK, A.: Pokyny pro pěstování obalených semenáčků a sazenic. Lesnický průvodce č. 2/1987. Jíloviště-Strnady, VÚLHM 1987. 34 s. JURÁSEK, A. et al.: Komentář k ČSN 48 2115. Sadební materiál lesních dřevin. Praha, Český normalizační institut 2002. 27 s. LOKVENC, T.: Poznatky se zaváděním obalené sadby, zejména typu Jiffy pots v ČR. In: Technika obalované sadby. Mezinárodní konference Jiffy Research and Service. Špindlerův Mlýn 18.-19.9.1990. Hradec Králové, Východočeské státní lesy 1990, 9 s. MARTINCOVÁ, J.: Některé problémy růstu a vývoje kořenových systémů při pěstování obaleného sadebního materiálu. Zprávy lesnického výzkumu, 23, 1977, č. 3, s. 4 - 7. NERUDA, J., ŠVENDA, A.: Technický a technologický rozvoj v lesních školkách. Lesnická práce, 79, 2000, č. 3, s. 111 - 113. Pěstování a užití krytokořenného sadebního materiálu. Sborník referátů z mezinárodní konference. Trutnov, 26.5. - 28.5. 1999. Brno, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita 1999, 90 s. VAŘEJKA, H.: Provozní zkušenosti s pěstováním obalených sazenic v rašelinocelulozových kelímcích v České republice. In: Technika obalované sadby. Mezinárodní konference Jiffy Research and Service. Špindlerův Mlýn 18. - 19. 9. 1990. Hradec Králové, Východočeské státní lesy 1990, 3 s. Vyhláška č. 29/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin. Zákon č. 149/2003 Sb., o uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin lesnicky významných druhů a umělých kříženců, určeného k obnově lesa a k zalesňování, a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin). * * * JURÁSEK, A., MARTINCOVÁ, J., NÁROVCOVÁ, J.: Problematika použití krytokořenného sadebního materiálu lesních dřevin z intenzivních školkařských technologií v podmínkách ČR. In: Možnosti použití sadebního materiálu z intenzivních školkařských technologií pro obnovu lesa. Sborník přednášek z mezinárodního semináře. Opočno, 3. a 4. 6. 2004. Kostelec nad Černými lesy, Lesnická práce 2004, s. 6 - 15. * * * Poslední aktualizace stránky: 28. 5. 2010 S využitím rukopisu autorů stránku připravil: V. Nárovec, VÚLHM - VS Opočno |