Stránky o bejlomorce bukopupenové (Contarinia fagi Rübsaamen) Autoři: Václav Nárovec & Jarmila Nárovcová Úvod Na pozadí informací o aktuálním působení (rozšíření) bejlomorky bukopupenové (Contarinia fagi) ve školkařských provozech jsou rekapitulovány některé zkušenosti, týkající se prezentace této problematiky na webových stránkách řešitelského pracoviště (http://vulhm.opocno.cz). Publikované práce o bejlomorce bukopupenové v našich lesních školkách Přítomnost larev bejlomorky bukopupenové (Contarinia fagi Rübsaamen) v rašících pupenech semenáčků buku lesního, pěstovaných ve fóliovnících VÚLHM - VS Opočno, byla poprvé zaznamenána dne 25. května 2001. Následný rozbor poškozených a znetvořených bukových semenáčků vedl k potvrzení pracovní hypotézy, že se tento škůdce spolupodílí na snížené morfologické kvalitě finálních výpěstků (redukce přírůstu terminálního vrcholu, zmnožování počtu bočních výhonů, příznaky nanismu a jiné tvarové deformace sadebního materiálu). Z kontroly kvality sadebního materiálu buku lesního, uskutečněného v průběhu léta a na podzim 2001 ve vybraných lesních školkách, se navíc ukázalo, že obdobný problém se týká celé řady dalších školkařských provozů. Lesnická praxe (resp. konkrétní vlastníci lesa, jichž se problematika přímo či nepřímo dotýkala) byla o nově zjištěném škůdci operativně informována formou přednášek a prostřednictvím terénního poradenství, prováděného pracovníky VÚLHM v rámci Poradenské a expertní činnosti v oboru lesního školkařství a zalesňování (přehled těchto poradenských aktivit viz JURÁSEK a kol. 2001, s. 7).
Prezentace problematiky na webových stránkách řešitelského pracoviště Webové stránky řešitelského pracoviště (http://vulhm.opocno.cz) jsou orientovány převážně na takové soubory informací (historie, současnost a organizační struktura pracoviště, personální obsazení, přehled řešených výzkumných projektů, seznam pokusných ploch a experimentálních objektů, nabídka služeb, přehled publikační činnosti apod.), u kterých se nepředpokládají časté změny a tedy i nutnost každodenních aktualizací. Seminářům, přímo pořádaným VÚLHM - Výzkumnou stanicí Opočno (sekce "Semináře"), je zde věnována pouze dílčí část oddílu "Činnost". Sem byla v červnu 2002 vložena krátká informace o semináři Příčiny poškození buku v lesních školkách a možnosti preventivních opatření, pořádaném dne 30. 5. 2002 v Opočně. Audit návštěvnosti webových stránek o bejlomorce Monitoring návštěvnosti jednotlivých stránek této webové prezentace (prostřednictvím auditu na serveru toplist.cz) zaznamenal bezprostřední reakci uživatelů Internetu. Zatímco se v předchozím období (březen a duben 2002) návštěvnost webových stránek Výzkumné stanice Opočno pohybovala kolem 50 až 60 přístupů měsíčně, po uveřejnění informace o uspořádaném semináři se během června 2002 zvýšila téměř na třínásobek (154 přístupů). Následně (červenec a srpen) opět poklesla na 60, resp. 57 přístupů.
Shrnutí Publikování na Internetu představuje efektivní a rychlou formu předávání výzkumných poznatků hospodářské praxi. Citovaná literatura JURÁSEK A. a kol., 2001: Expertní a poradní činnost v oboru lesního školkařství a zalesňování. [Výroční zpráva pověření MZe ČR]. Opočno, VÚLHM - Výzk. stanice, 16 s.KAPITOLA P., LIŠKA J., KNÍŽEK M., 2002: Ostatní hmyz. In: Výskyt lesních škodlivých činitelů v roce 2001 a jejich očekávaný stav v roce 2002. Zpravodaj ochrany lesa. Supplementum. Květen 2002. Sest. P. Kapitola a M. Knížek. Jíloviště-Strnady, VÚLHM, s. 34 - 35. NÁROVCOVÁ J., 2002: Zkušenosti s ochranou proti bejlomorce bukopupenové. In: Příčiny poškození buku v lesních školkách a možnosti preventivních opatření. Sborník referátů. Opočno, 30. 5. 2002. Kravaře, AVE CENTRUM, s. 6 - 7. NÁROVCOVÁ J., SKUHRAVÁ M., 2002a: Příčiny poškození buku v lesních školkách. Lesn. Práce, 81, č. 3, s. 120 - 123. NÁROVCOVÁ J., SKUHRAVÁ M., 2002b: Problém bejlomorky bukopupenové v lesních školkách v České republice. In: Současné trendy v pěstování lesů. Výroční mezinárodní seminář pracovišť zabývajících se pěstováním lesů v České a Slovenské republice. Kostelec nad Černými lesy, 16. a 17. 9. 2002. Sest. J. Karas a V. Podrázský. Praha, Česká zemědělská univerzita, s. 105 - 109. (Detailně). SKUHRAVÁ M., 2002: Bejlomorka bukopupenová a další škůdci na buku v lesních školkách. In: Příčiny poškození buku v lesních školkách a možnosti preventivních opatření. Sborník referátů. Opočno, 30. 5. 2002. Kravaře, AVE CENTRUM, s. 4 - 5. SKUHRAVÁ M., 2003: Bejlomorka bukopupenová (Contarinia fagi) (Cecidomyiidae, Diptera), nový škůdce buku v lesních školkách v České republice. In: Zoologické dny 2003. Sborník abstraktů z konference. Brno, 13. a 14. 2. 2003. Sest. J. Bryja a J. Zukal. Brno, Česká zoologická společnost, s. 96 - 97. SKUHRAVÝ V., SKUHRAVÁ M., 1998: Bejlomorky lesních stromů a keřů. 1. Vyd. Písek, Matice lesnická. 174 s. * * * NÁROVEC, V., NÁROVCOVÁ, J.: Stránky o bejlomorce Contarinia fagi. [Websites about gall midge, Contarinia fagi (Diptera, Cecidomyiidae)]. In: Škodliví činitelé v lesích Česka 2002/2003. Sborník referátů z celostátního semináře s mezinárodní účastí. Praha-Suchdol, 26. 3. 2003. Sest. P. Kapitola. Jíloviště-Strnady, VÚLHM 2003, s. 74 - 76. - ISBN 80-86461-27-0. * * * Datum zveřejnění: 4. 9. 2003 |