Aktuální stav ověřování biologické vhodnosti obalů
Autoři: Antonín Jurásek a Jarmila Nárovcová Úvod O přednostech a možných úskalích použití krytokořenného sadebního materiálu lesních dřevin (KSA) v lesnické praxi se již dlouhodobě diskutuje na nejrůznějších úrovních. Je nesporné, že krytokořenný sadební materiál má řadu praktických výhod. Jedná se především o účinnou ochranu kořenů před vysycháním ve fázi manipulace se sadebním materiálem před výsadbou a během ní.
Rozšíření spektra aktuálně používaných obalů V posledních letech lze proto v lesním školkařství zaznamenat úsilí o rozšíření spektra pěstovaných a nabízených typů KSA včetně zavádění nových druhů obalů. V minulosti již byly s celou řadou různých technologií pěstování krytokořenných semenáčků a sazenic lesních dřevin získány značné zkušenosti, a to jak pozitivní, tak i negativní. Významnou součástí resortního aplikovaného lesnického výzkumu tehdy bylo i rozsáhlé ověřování růstu kultur, založených s použitím různé KSA. Získané poznatky o vznikajících a prohlubujících se deformacích kořenů u některých dřevin a typů KSA po výsadbě do kultur vedly k úpravám používaných technologií pěstování KSA ve školkách i k rozvoji způsobů výsadby KSA na konkrétních lokalitách. Avšak u nových typů KSA, zaváděných do České republiky v posledních letech, tyto zkušenosti chybějí nebo jsou pro místní podmínky nedostatečné. Vlastní uživatel je v případě nových typů obalů odkázán zpravidla pouze na informace a doporučení, které mu poskytuje dodavatel sadebního materiálu, resp. zahraniční či tuzemský dodavatel školkařské technologie. Biologická vhodnost obalů Aby měl vlastník lesa při nákupu KSA ve školkách dostatek informací a včas se vyvaroval potenciálních budoucích komplikací se vznikem deformací kořenů po použití KSA k obnově lesa, byla Odborem tvorby lesa MZe ČR v rámci státního poradenského servisu pro vlastníky lesa rozpracována iniciativa, jejímž finálním záměrem je, aby byl v lesních školkách produkován a uživatelům nabízen takový krytokořenný sadební materiál, u něhož byla ověřena tzv. “biologická vhodnost, resp. biologická nezávadnost obalů”.
KATALOG BIOLOGICKY OVĚŘENÝCH TYPŮ OBALŮ Předmětem našeho zájmu jsou především typy obalů KSA, klasifikované jako “vhodné a perspektivní” (podrobnosti viz LP č. 5/2001). Jde o typy obalů, které nepůsobí deformace kořenů během pěstování ve školce či po výsadbě. Patří k nim jednak obaly, u kterých již bylo v minulosti získáno dostatečné množství praktických zkušeností o jejich “biologické nezávadnosti”, a dále také obaly, kde doposud probíhá s pozitivním výsledkem jejich testování. Soubor pozitivně otestovaných typů obalů bude zařazen do tzv. “Katalogu biologicky ověřených typů obalů pro pěstování sadebního materiálu lesních dřevin”. Vlastník lesa tak získá praktickou pomůcku pro své rozhodování o nákupu a použití krytokořenného sadebního materiálu.
Dosud otestované obaly V předchozích letech byly úspěšně testovány tyto typy obalů: JIFFY 7, JIFFY POT (RCK), ROOTRAINER, ROOTRAINER SHERWOOD. V současné době probíhá testování těchto typů: QUICK POT D 60 T/15, QUICK POT 12 T/18, QUICK POT 24 T, QUICK POT 35 T, LÄNNEN PLANTEK 64 F, LÄNNEN PLANTEK 63 F, LÄNNEN PLANTEK 81 F, LÄNNEN PLANTEK 35 F, QUICK POT 12 T/10, QUICK POT 96 T, BCC V-50 SS, BCC V-120 SS, BCC V-265, BCC V-530, BCC V-310. Závěr Záměrem je katalog obalů zpřístupnit také na těchto webových stránkách (ve složce “Služby”, resp. “Školkařská kontrola”), a to ke konci tohoto roku. Předpokládáme rovněž, že získané poznatky a zkušenosti budeme průběžně zveřejňovat v odborném tisku. * * * JURÁSEK, A., NÁROVCOVÁ, J.: Aktuální stav ověřování biologické vhodnosti obalů pro pěstování krytokořenného sadebního materiálu. Lesnická práce, 81, 2002, č. 11, s. 498. * * * Poslední aktualizace stránky: 9. 11. 2002 |